Az Instruktor Öntevékeny Csoport Egyesület a Semmelweis Egyetemen több mint 30 éve működő diákszervezet. Önálló csoportként a 80-as évek végén alakult meg, de már a 70-es években is hivatalos egyetemi papírok emlegették a „KISZ-es instruktorokat“. A 90-es évek elején eleinte a HÖK felügyelete alatt, majd a törvényi előírások változásával 2002-től már jogilag is önállóan létező szervezet.
Sokan és sokszor próbálták megfogalmazni, mit is jelent instruktornak lenni. Nehéz összefoglalni, mit is jelent ez nekünk, talán egy mondattal: segítünk a gólyáknak és önmagunknak egyetemistának lenni.
Mi a legfőbb feladatunk?
Az Instruktorok legfőbb feladata, hogy segítse az egyetemre frissen felvett hallgatók, azaz a “gólyák” bevezetését az egyetemi életbe. Ahogy megkapták a felvételi értesítőjüket, a betűinstruktorok szinte rögtön felveszik velük a kapcsolatot, hogy már a gólyatábor előtt legyen pár ismerős arc, akihez fordulhatnak a problémáikkal. A gólyatábor célja, hogy a hat nap elteltével mindenki megismerkedhessen azzal a csoporttal, akivel az első pár évét az egyetemen szorosan együtt fogja tölteni. Ehhez járul hozzá a rengeteg különböző program, ami mind a csapatépítést szolgálja: a gólyák együtt sportolnak, elvisszük őket strandolni, különböző sor- és csapatversenyen vesznek részt.
Emellett minden évben ellátogatnak az egyetemi tanárok is, így már a gólyatáborban választ kaphatnak a gólyák a felmerülő kérdéseikre. Mivel az instruktorok nagy része felsőbbéves hallgató az adott karról, így első kézből kaphatnak tippeket, trükköket, hogyan lehet a legproduktívabb az első év: hol érdemes beszerezni a tankönyveket, hol a legfinomabb a kávé, vagy mikor érdemes érkezni a könyvtárba, hogy tuti legyen jó helyed.
Miket csinálunk még?
Instruktorként a prioritásunk, hogy a tábor után is végigkísérjük a gólyák útját, minél szorosabb kapcsolat alakuljon ki: legyen kihez fordulni az egyetemi tanulmányaik során később is. Nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy a különböző karokról is megismerjék egymást az azonos évfolyamon lévők, hiszen “az orvoslás csapatsport”. Ezt szolgálja a Gólyahajó, a Gólyabál, az Ökörsütés, és a különböző betűrendezvények: a betűhétvége, kari piknikek, körbevezetések és kötetlen találkozók, de van olyan betű, ami hagyományosan számháborút szervez őszre.
Büszkék vagyunk rá, hogy a kiképzett Instruktorok között mekkora az összetartás a szervezeten kívül is. Az Instruktorok a szervezett rendezvényeken túl is összejárnak, együtt tanulnak, sportolnak, szerveznek egyéb önkéntes tevékenységet (például legutóbb egy faültetést), de minden évben nagy számmal vesznek részt a TDK konferencián is: mind előadóként, mind nézőként, hiszen kíváncsiak vagyunk és örülünk egymás sikereinek.
Hogyan épül fel az IÖCS?
A IÖCS szerveződése hagyományosan önkéntes alapú. Ennek ellenére – vagy talán épp ezért – csoportunk Magyarország egyik legnagyobb taglétszámmal rendelkező hallgatói szervezete. Több mint ezer aktív tagunk között más egyetemek hallgatói is megtalálhatók, így jogászok és műegyetemisták is dolgoznak velünk: így egyetemek között is értékes barátságok születhetnek, amik sokakat elkísérnek egy életen át.
Az IÖCS vezetőségét egy évre választja a tagság: az elnök és az alelnök mellett páros munkával két-két bál-, képzés- és táborszervezőből áll össze a nyolc tagú vezetőség. Ennek a csoportnak a feladata, hogy az adott évben koordinálja és segítse az Instruktorok munkáját, tartsa a kapcsolatot az egyetemmel, a többi diákszervezettel, és a többévtizedes hagyományőrzés mellett teret biztosítson az újításoknak. Ahogy szoktuk mondani, a vezetőség tagjai is instruktorok: csak az adott évben ők többet vállalnak.
Gólyatábor
Gólyabál
Instruktorképzés
Semmelweis Karnevál
Na de miért?
Oldalakat lehetne teleírni, hogy mit jelent nekünk, miért csináljuk és mit kaptunk ettől a szervezettől: hiszen a több évtized alatt értékes munkakapcsolatok, tudományos csapatok, sőt: házasságok és gyermekek is születtek az itt kialakult ismerettségekből.
Reméljük, hogy a honlapunk böngészése során, a képeket és videókat elnézve át tudjuk adni azt az érzést, amiért ezt választottuk, és csináljuk továbbra is szívvel-lélekkel.
“Azt kiáltja minden torok:
Éljenek az Instruktorok!”
- Lépj ki a komfortzónádból.
- Szerezz új élményeket és barátokat.
- Legyél részese egy összetartó családnak.
- Kamatoztasd tudásod az IÖCS-ön belül.